Historie

Rok vzniku folklorního souboru Javorina se dá dnes již težko zjistit, zvlášť když tradice vystupování Straňáků s mečovými tanci mimo obec je podle písemných pramenů nejstarší v Československu. Soubor vznikl vlastně přirozeně ze skupiny chlapců, kteří každoročně chodili na fašankové obchůzce a kteří byli zváni na folklorní festivaly. První vystoupení souboru je zaznamenáno v roce 1984 na Fašank.

Později se k chlapcům přidala i děvčata. Začala se tak scházet skupinka mladých lidí, kteří si rádi zatančili či zazpívali pěknou lidovou písničku. A soubor byl na světě. V té době se ve Strání tančil pouze domácí tanec. Později se tanečníci seznámili i s folklórem jiných oblastí a tančili se např. hlucké a brezová. První velká cesta souboru za hranice se uskutečnila na jaře v roce 1987, a to do belgických Antwerpen.

Za celou dobu působení souboru Javorina se v něm vystřídali desítky členů, dnes už jsou to děti zakladatelů, a co nevidět to budou i vnoučata.

Repertoár se od té doby značně rozšířil. Současný soubor se vám může předvést pásmy ze Strání, Korytné, Hrozenku, Kopanic, Dolněmčí, Bílovic a také těmi slovenskými - z Léskového a z Myjavy.

Javorina bývá hostem na různých folklórních akcích nejen v naší republice, ale i v zahraničí. Během svého působení se zúčastnila festivalu např. v Belgii, Francii, Itálii, Portugalsku, Polsku, Maďarsku, na Ukrajině a také v sousedním Slovensku. Všichni tito lidé mají něco společného: lásku k rodné obci, k tradicím a k lidové písni…

Na všech vystoupeních je soubor doprovázen místní cimbálovou muzikou Strýci.

Láska k folklóru se u nás předává z generace na generaci. Nejvíce Vás zahřeje u srdce, když se podíváte na tančící a zpívající malé děti. Kdoví, třeba z nich jednou budou dobří muzikanti či tanečníci . . .